Zapraszamy do odwiedzenia strony Krakowskiego Centrum
Terapii Uzależnień
ul. Wielicka 73, Kraków
www.kctu.pl
1.08.-31.12.2016 KSTU oraz PPP nr 3 w Krakowie
Projekt skierowany jest do uczniów klas VI Szkół Podstawowych oraz ich rodziców i nauczycieli. Wiek 11- 13 lat stanowi okres wejścia młodego człowieka w okres dorastania, poszukiwania własnej tożsamości, tworzenia się nawyków, postaw, stylów życia oraz identyfikacji z grupą społeczną. W tym czasie młodzież przejawia silną potrzebę do eksperymentowania i poszukiwania nowych doświadczeń, pozostawiona bez odpowiedniej opieki i kontroli jest narażona na podejmowanie błędnych wyborów, kierując się zasadą przyjemności.
Rozwój nowoczesnych technologii otwiera nowe możliwości w zakresie zdobywania wiedzy, a także komunikowania się, rozrywki i promowania swojej osoby. Dając tak szeroką ofertę możliwości spędzania czasu może zaowocować nadmiernym zaangażowaniem się w te działania i spowodować uzależnienie.
W związku z powyższym priorytetowym zadaniem osób odpowiedzialnych za wychowanie i rozwój dzieci jest budzenie świadomości korzyści i zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu i komputera oraz uczenie dokonywania właściwych wyborów.
Włączenie rodziców i nauczycieli w oddziaływania psychoedukacyjne pozwoli na utrwalenie i stabilizację efektów podjętych działań.
Bezpośrednia praca warsztatowa metodą treningu psychologicznego pozwala na uzyskanie zamierzonych efektów: wzrost świadomości zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu i komputera, zróżnicowanie form spędzania wolnego czasu i komunikowania się z innymi, zmniejszenie ilości zachowań ryzykownych związanych z korzystaniem z Internetu i komputera, poprawa samooceny.
Projekt obejmuje zajęcia warsztatowe metodą treningu psychologicznego dla uczniów klas VI w wymiarze dwóch dwugodzinnych spotkań, z których pierwsze odbędzie się w okresie od IX-X 2016 r. do drugie od XI do XII 2016 r.
W części skierowanej do opiekunów dzieci (rodziców i nauczycieli- wychowawców) zorganizowane zostaną dwugodzinne spotkania edukacyjno - informacyjne na terenie szkół, osobno dla nauczycieli i rodziców). Dodatkowo odbędą się dyżury dla rodziców na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Krakowie - 2 razy w miesiącu po dwie godziny w trakcie których będą oni mogli skorzystać z indywidualnej rozmowy z psychologiem lub pedagogiem.
Kontakt : 12 633 50 08 (Biuro projektu)
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Krakowie : tel. 12 266-19-50
Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia