Zarządzenie Dyrektora nr 5/2020 z dn. 28.02.2020
- Przyjęcie do psychoterapii w OP DDA dokonuje się w oparciu o proces diagnozy psychologicznej i psychiatrycznej i kończy spotkaniem kwalifikacyjnym.
- Zapisy na pierwszą konsultację diagnostyczną odbywają się na bieżąco, w ramach dostępnych terminów, telefonicznie, osobiście lub przez osobę trzecią.
- W rejestracji Ośrodka wymagany jest dokument z numerem PESEL oraz dostarczenie informacji o ewentualnym dotychczasowym leczeniu (wypis, zaświadczenie, wyniki badań itp.).
- W sytuacji braku miejsc do diagnozy pacjenci mogą zapisać się do kolejki oczekujących. Rozporz. Min. Zdrowia z dn. 26.09.2005 ( dz. U. Nr 200, poz.1661).
- Osoby, które przerywają proces diagnozy mogą zgłosić się ponownie, ustalając termin pierwszej konsultacji w rejestracji.
- Rejestracja OP DDA niezwłocznie poinformuje pacjenta (telefonicznie, mailowo lub sms) o dostępnych terminach, w przypadku jeśli nie zostanie to ustalone bezpośrednio po spotkaniu kwalifikacyjnym.
- Pacjent zakwalifikowany do leczenia w ośrodku, w terminie do siedmiu dni od spotkania podsumowującego, jest zobowiązany za pośrednictwem rejestracji OP DDA do potwierdzenia swojej decyzji o podjęciu zaproponowanej terapii i jej formy.
- W przypadku zakwalifikowania do leczenia w tutejszym Ośrodku, pacjenci są przyjmowani do psychoterapii grupowej lub indywidualnej.
- Pacjent oczekujący na rozpoczęcie psychoterapii zobowiązany jest do potwierdzania swojej gotowości leczenia w ośrodku do dnia dziesiątego każdego kolejnego miesiąca. Potwierdzenie to możliwe jest za pośrednictwem sms, poprzez kontakt telefoniczny, mailowy lub osobiście.
- Osoby z listy rezerwowej oczekujące na psychoterapię grupową otrzymają informację o możliwości udziału w grupie i termin spotkania przed pierwszą sesją grupową pod warunkiem zwolnienia się miejsca. O braku miejsc zostaną poinformowane przez rejestrację.
- Uzgodniony termin psychoterapii indywidualnej oznacza stałą porę spotkań indywidualnych z terapeutą w OP DDA.
- Pacjent pozostający terapii jest zobowiązany do wcześniejszego informowania terapeuty o przewidywanych nieobecnościach oraz ich powodach, zaś w nagłych sytuacjach niezwłocznego zgłaszania tego w rejestracji OP DDA.
- Za rezygnację pacjenta z diagnozy lub leczenia uważane jest:
a) niezgłoszenie się do rejestracji w celu ustalenia terminu do psychoterapii w terminie siedmiu dni od spotkania kwalifikującego w OP DDA
b) brak potwierdzenia w danym miesiącu swojej gotowości do podjęcia psychoterapii w OP DDA, w trakcie oczekiwania na termin terapii,
c) nieprzyjęcie trzech kolejno proponowanych terminów do psychoterapii,
d) niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie – bez poinformowania o tym, na pierwsze spotkanie do terapii indywidualnej lub grupowej,
e) przekroczenie przez pacjenta limitu sześciu nieobecności w ciągu roku na sesjach indywidualnych,
f) dwie z rzędu nieobecności na sesji terapii indywidualnej- bez uprzedniego poinformowania o nich ośrodka,
g) przerwanie lub nie podjęcie zaplanowanego leczenia w grupie. - Pierwsze spotkanie w ramach psychoterapii indywidualnej jest sesją kontraktową, na której omawiany jest regulamin, organizacja i planowane cele leczenia.
- W trakcie pracy indywidualnej, pacjent, może jednocześnie uczestniczyć w krótkich formach terapii grupowej (cykl spotkań, maratony weekendowe, obóz terapeutycznym) O udziale w nich decyduje terapeuta.
- Terapeuta w uzgodnieniu z prowadzonym przez siebie pacjentem w trakcie procesu terapii może podjąć decyzję o zmianie ustalonego trybu leczenia.
- Ze względu na skuteczność oddziaływań terapeutycznych w ośrodku wymagane jest od pacjenta systematyczne i punktualne uczestniczenie w wyznaczonych przez plan terapii sesjach indywidualnych i grupowych. Niesystematyczne uczestniczenie w psychoterapii może skutkować rozwiązaniem kontraktu z pacjentem.
- Pacjenci zobowiązani są do zachowania tajemnicy osób i faktów związanych z leczeniem w ośrodku.
- W trakcie leczenia pacjenci nie powinni nawiązywać ze sobą relacji poza psychoterapią.
- Równolegle do psychoterapii w OP DDA pacjenci nie mogą uczestniczyć w formach psychoterapii indywidualnej i grupowej w innych miejscach.
- Jest wskazane, by pacjenci pozostający w farmakoterapii ze względu na spójność leczenia korzystali z konsultacji lekarza psychiatry w OP DDA.
- Zakończenie psychoterapii w OP DDA jest równoznaczne z zakończeniem możliwości leczenia psychiatrycznego/farmakoterapii w tym miejscu.
- Pacjent, który chce wznowić leczenie w OP DDA ma prawo zgłosić się ponownie na konsultację kwalifikacyjną. Termin ustalany jest przez rejestrację.
- Pacjent jest zobowiązany do jak najszybszego wyjaśniania wątpliwości dotyczących jego statusu ubezpieczenia zdrowotnego (najpóźniej po upływie miesiąca). W przypadku przedłużającej się sytuacji bycia nieubezpieczonym (trzy miesiące) zobowiązany jest do zgłoszenia się do kierownika OP DDA w celu ustalenia dalszego sposobu finansowania swojej terapii.
- OP DDA jest ośrodkiem stażowym. Stażyści wykonują swoją pracę pod nadzorem kierownika lub opiekuna stażu.
- W sprawach nieobjętych powyższym regulaminem obowiązują przepisy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zawarte w Ustawie z dn. 06.11.2008 oraz przepisy o ochronie danych osobowych zawarte w Ustawie z dn. 29.08.1997.